23 Mart 2023 Perşembe

Belçika ve Berlin'de tutsaklarla dayanışma çağrısı

Belçika ve Berlin'de düzenlenen 18 Mart Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Gününde, hapishanelerde tutsaklara uygulanan zulme dikkat çekildi. Tutsaklarla dayanışma çağrısı yapıldı.

18 Mart Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Günü dolayısıyla Belçika ve Berlin'de düzenlenen etkinliklerde tutsaklarla dayanışma çağrısı yapıldı.

BELÇİKA
Belçika'nın Antwerpen kentinde Groenplas meydanında eylem yaptı. İngilizce, Fransızca ve Türkçe "18 Mart Uluslararası Politik Tutsaklara Özgürlük" ve "Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın" pankartları ve farklı ülkelerden devrimci tutsakların resimleri açıldı.

Yoğun ilgi gören eylemde Tutsakların Sesi Platformu'nun çıkardığı İngilizce ve Türkçe bildiriler dağıtıldı. Faşistlerin sözlü saldırıları ve provokasyonlarına aldırış edilmeden sürdürülen eylem, Flamanca atılan "Politik Tutsaklara Özgürlük", "Hasta tutsaklar serbest bırakılsın", "Tecride hayır", "Faşist Türk rejimine hayır" ve "Yaşasın uluslararası dayanışma" sloganları eşliğinde bitirildi.

BERLİN
Berlin'de "Revolutionäre Solidaritätsbündnis - Devrimci Dayanışma İttifakı" ve "Bündnis 'Weg mit dem Paragraphen 129"'un organize ettiği bir panle düzenlendi. Panelde Tutsakların Sesi Platformu (TSP), Netzwerk (Freiheit für alle politischen Gefangenen-Bütün Politik Tutsaklara Özgürlük Ağı) ve Filistinli Tutsaklarla Dayanışma Ağı Samidoun'dan temsilciler konuştu.

Temsilcilerin kurumları ve çalışmalarının tanıtımlarının yanı sıra, faşist Türk devletinin hapishanelerinde, İsrail hapishanelerinde, Almanya, Fransa, İtalya ve başkaca ülkelerin hapishaneler politikalarını, tutsakların uğradıkları baskıları ve tutsakların mücadeleleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Hapishanelerin sınıf mücadelesinin bir alanı olduğunu ve emperyalist-kapitalist sisteme, sömürgeciliğe karşı devrim ve sosyalizm mücadelesi yürüten herkesin yolunun hapishaneye düşebileceğini belirten konuşmacılar, tutsakları sahiplenmenin ve dayanışmanın önemine vurgu yaptılar.

Tutsaklarla dayanışmak için neler yapılabileceğine dair tartışmaların yürütüldüğü panelde, tutsakları sahiplenen eylem ve aktivitelerle, tutsaklara mektup ve kart göndererek, maddi ve manevi dayanışma göstererek, tutsakların yalnız olmadıklarını hissettirmek gerektiğini belirttiler. 18 Mart'ta Berlin'de yapılacak olan Uluslararası Politik Tutsaklara Özgürlük yürüyüşüne katılım çağrısının yapıldığı panel, film gösterimi ve "politik tutsaklara özgürlük" sloganı ile son buldu.